Oblique Kamera (Eğik Resim Hava Kamerası) Nedir?

Eğik ya da İngilizce Oblique

Sözlük anlamı “eğimli bir yöne, açıya veya konuma sahip olmak” demektir.

Eğik resim ise resmi çekilecek olan objeye dik değil de açı ile çekilen resimdir.

Hava fotogrametrisi uygulamalarında düşey yani resmi çekilecek olan araziye dik resimler çekilirken, 3 boyutlu şehir modelleri oluşturma projelerinde, bina cephelerini de görebilecek biçimde, dört yöne eğik yerleştirilmiş ve biri de düşey olmak üzere 5 kameradan oluşan çoklu kamera sistemleri kullanılır. Fotogrametrik uygulamalarda buna eğik resim kamerası (oblik kamera)denir. 

Gelin yazımıza oblik kamera ve eğik monte edilmiş kameralar arasındaki farklara değinerek devam edelim.

Drone’a takılan D2M eğik resim çekim kamerası

Uçağa takılan eğik resim çekim kamerası Ultracam OSprey

Bu kameralar, bir nadir, 4 adedi yaklaşık kırk derece ve dört yana bakan en az beş lensli kamera sistemleridir. Bunlara ilave olarak NIR (Near Infra Red-Yakın Kızıl Ötesi) kamera konileri de eğik resim kamerasına entegre edilebilir. Bu kameralar 3D şehir modelleri üretiminde tek nadir lensli kameralara göre size daha az uçuş süresi daha fazla veri avantajı sağlar.

Diğer taraftan sektörde olan ve sadece bir yöne resim çekebilen ya da bir yöne eğik monte edilmiş kameralar fotogrametrik uygulamalarda oblik kamera olarak adlandırılamaz. Bu kameralar, üzerinde uçuş yapılamayan objelerin, uzaktan ve tek bir eğik resminin çekiminde kullanılır.

Sonuç olarak oblik kamera lens sayısı farkı ile diğerlerinden ayrılmalıdır. Tek çekimde 4 eğik ve 1 düşey çekim yapabilen oblik kameralar, her uçuşta farklı eğim verilerek kullanılan kameralardan farklıdır. 

Bu blog yazımızda eğim verilebilen kameralarla oblik kameralar arasındaki farkı irdeledik. Dilerseniz aşağıdaki videodan konunun detaylı anlatımına ulaşabilirsiniz. 

Bir sonraki blog yazımızda görüşmek üzere.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close